Normál változat

Betû méret növelése Betû méret csökkentése

Betû- és háttérszín kiválasztása: Sárga szöveg, fekete háttérZöld szöveg, fekete háttérFehér szöveg, fekete háttérFehér szöveg, kék háttérFekete szöveg, fehér háttérFekete szöveg, halványkék háttérFekete szöveg, rózsazsín háttérSötétkék szöveg, krém háttérFekete szöveg, sárga háttér

Nádasdy Ferenc Múzeum

Huszártörténeti mûtárgy

Fõoldal Gyûjtemények Böngészés Gyorslinkek Gyorskeresés Kapcsolat

Megnevezés:

Festmény

Készítés ideje:

Horthy-korszak

1931

Gyûjtés helye:

Ausztria

Bécs

Méretek:

átmérõ: 39,00 cm

átmérõ: 30,00 cm

Anyag:

vászon - olaj

Címke:

ezredemlék

Nádasdy Ferenc 3. honvéd huszárezred

Hörness Ferenc

hõsi halott

elsõ világháború

NFM - HuT 83.106.1

Ismeretlen festõ: Hörness Ferenc zászlós portréja

Festmény

Hörness Ferenc zászlós
1915. június 21.
40 huszár társával együtt halt hõsi halált Balamutowka közelében (ma: Ukrajna).
A festményt, mely a tiszti étkezde falát díszítette, az utódezred, a magyar királyi 3. Nádasdy huszárezred készíttette a hõsi halottak emlékére 1931-ben.

 
Az osztrák-magyar és német alakulatok május 2-án Krakkótól délkeletre, Gorlicénél alaposan elõkészített támadásba kezdtek. A hadmûvelet célja az orosz vonalak áttörése, majd a frontvonal visszaszorítása volt kelet felé. Az August von Mackensen német tábornok vezette 11. hadsereg, illetve a József Ferdinánd fõherceg irányította osztrák-magyar 4. hadsereg néhány nap alatt komoly sikert ért el, melynek eredményeképp a következõ hetek során sikerrel szorították vissza a cári hadsereget.
Mindeközben a császári és királyi 9. Nádasdy huszárezred Bukovina határán, a Dnyeszter folyó mentén harcolt az orosz hadsereggel. Június 21-én az oroszok támadásba lendültek. A Nádasdy huszárok ekkor már a Dnyesztertõl északra egy kis falu, Balamutowka (ma Ukrajnában) nyugati részén foglaltak állást. Éjjel 2 órakor indultak meg az orosz egységek. Váratlan támadásuk során áttörték a huszárok állásait. Kegyetlen küzdelem vette kezdetét. Az ezred parancsnoksága kénytelen volt visszavonulási parancsot adni. A hátrálás néhány kilométert jelentett csupán, az oroszok nem üldözték a huszárokat.
Stratégiai szempontból ugyan nem volt szó jelentõs összecsapásról, de az ezred súlyos veszteségeket szenvedett. A sebesülések mellett e napon negyven huszár halt hõsi halált, köztük Grézer Károly százados és a néhány nappal korábban bevonult Hörness Ferenc zászlós.