Betű méret növelése Betű méret csökkentése
Betű- és háttérszín kiválasztása:
Megnevezés:
Készítés ideje:
1936
Gyűjtés helye:
Méretek:
magassĂĄg: 10,00 cm
szĂŠlessĂŠg: 8,50 cm
Anyag:
Címke:
A tárgy leírása
A plakettet fa alapra erĂľsítették. Mozgalmas jelenetet láthatunk, ágaskodó lován teljes pánzélzatba öltözött lovag indul küzdelembe jobb kezében kopját tartva. A ló hátsó lábainál ALPI felirat. A lótakarón az olimpiai ötkarika, alatta Németország címere. Bal oldalon, lent az aacheni dóm kontúrja.
Alul négy sorban nagybetĂťs felirat: DER AACHEN LAURENSBERGER RENNVEREIN DEN REITERN BEI DEN OLYMPISCHEN SPIELEN BERLIN UND BEIM INTERNATIONALEN REIT TURNIER IN BAD AACHEN 1936
Magyarul: Az Aachen-Laurensbergi Sportegyesület az 1936-os Berlini Olimpiai Játékok és a Bad Aacheni Nemzetközi Lovasverseny lovasainak. (dd, tzb)
Háttér
Laurensberg a németországi Aachen egyik városnegyede. Itt alakult meg 1898-ban az a versenyegyesület (Laurensberg Rennverein), mely céljául lovasversenyek rendezését tĂťzte ki. A nagybirtokosokat, gyártulajdonosokat, állattartókat tömörítĂľ szervezet egy régi hagyományt elevenített fel. Nagy Károly frank király, 800-tól császár Aachenben tartotta székhelyét. A hagyomány szerint a császár védnöksége alatt tisztán sportcéllal lovagok vívtak a székvárosban. A sportegyesület a város gyengülĂľ lovassport életét lendítette fel azzal, hogy Soers városrészben e hagyományra építve versenyeket kezdett el szervezni.
1923-ban a klub felvette a Rennverein Laurensberg-Richterich nevet, majd 1926-tól Aachen-Laurensberger Rennverein, ahogy a plaketten is szerepel. 1925-ben egy hatalmas versenypályát adtak át Soersben. A versenyzĂľk, a lovak és a lovasok kényelmét is kiszolgálták, sĂľt az újságírók részére távbeszélĂľ berendezéseket telepítettek. A négy napos versenyre mintegy 20 ezer nézĂľ látogatott ki, 213 ló 19 versenyben mutathatta meg tudását lovasával együtt.
1927-ben rendezték meg az elsĂľ nemzetközi megmérettetést, melyen részt vettek Németország mellett Ausztria, Bulgária, Dánia, Hollandia, Olaszország és Svédország versenyzĂľi. A magyarok közül Pauly Hartmanné a hölgyek díjugratásában Levendula nevĂť lovával elsĂľ lett.
1929-ben rendezték meg az elsĂľ Nemzetek Díját külön nĂľi és férfi kategóriában. ElĂľbbit egy svájci, utóbbit egy svéd lovas nyerte meg. A hölgyek csapatversenyét a magyarok nyerték, Pauly Hartmanné és Orssich grófnĂľ. A programban fogathajtó verseny is szerepelt. A négyesfogatok versenyét Pettkó-Szandtner Tibor huszáralezredes nyerte meg.
1934-ben több versenyszámban szerepeltek sikerrel a magyarok, többek közt Bodó Imre százados, Platthy József fĂľhadnagy, Schaurek Ottmár százados, Fodor Aladár hadnagy, Inkey Lajos hadnagy. Pauly Hartmanné szintén eredményes volt. A Rheingold Preis vadászugratást Platthy József nyerte, aki ebben az évben a magyarok közt a legkiemelkedĂľbb eredményt nyújtotta. KettĂľ elsĂľ díjat hozott el 14 helyezés mellett. Magyarország pedig a megszerzett pontok alapján a második helyen végzett Lengyelország mögött.
Az 1935 júniusában rendezett aacheni versenyen Schaurek Ottmár fĂľhadnagy a Nemzetek Díjában egyéniben elsĂľ helyen futott be Mr. Spokes nevĂť lovával. Magyarország az ötödik lett, elsĂľ Németország, második Románia, harmadik Hollandia, negyedik Törökország. Magyarország a többi országgal szemben ekkor nem öt, hanem csak három lovassal tudott indulni.
1936-ban a berlini olimpia (augusztus 1-16.) után a magyar csapat indult tovább az aacheni versenyre, mely augusztus 23-án kezdĂľdött. 17 nemzet vett részt ekkor a megmérettetésen. A díjlovaglást Pados Gusztáv tábornok nyerte meg Ficsur nevĂť lovával. A vadászugratásban is sikereket értek el a magyarok, EndrĂľdy Ágoston Keve nevĂť lován ötödik, az olimpián bronzérmet szerzĂľ Platthy József százados SellĂľn hatodik, Fodor Aladár fĂľhadnagy hatodik helyen futott be Sárgarózsán. Pauly Hartmanné pedig megnyerte a hölgyek vadászugrató versenyét. A Nemzetek Díjában a magyar lovasok harmadik helyen végeztek, elsĂľ Németország, második pedig az Amerikai Egyesült Államok csapata lett.
Az itt látható emléktárgyat felirata szerint azok a résztvevĂľk kapták, akik mind az olimpián, mind az aacheni lovasversenyen indultak. Platthy József olimpiai emlékei közt is láthatjuk a plakettet. Az itt bemutatott mĂťtárgy Schaurek Ottmár hagyatékából jutott a sárvári Nádasdy Ferenc Múzeum huszárgyĂťjteményébe. (tzb)
A témában ajánljuk még a következĂľ írásunkat:
Platthy József sikere a berlini olimpián